Historija razvoja herbara
Prikupljanje biljaka, motivirano željom za upoznavanjem raznolikosti, anatomije i morfologije je stara ljudska aktivnost, koja je rezultirala osnivanjem herbara kao institucije. Ova tradicija sabiranja, obrade i čuvanja biljaka, te različite tehnike koje se pri tome koriste, praktikuje se vijekovima. Razlog slabog znanja o raznolikosti biljaka, koje imaju velik značaj za uspješnu egzistenciju ljudi, nalazi se u degradaciji okoliša koja je prisutna širom svijeta, jer gdje nema biljaka upitna je i mogućnost našeg opstanka. Znanje o raznolikosti biljaka vodi ka traženju novih izvora hrane, energije, lijekova i drugih korisnih materijala, te su u taj proces uključene mnoge naučne discipline poput ekologije, farmakologije, fiziologije, agronomije, biohemije, medicine itd. [1].
U najužem smislu riječi, herbar je zbirka prepariranih biljnih primjeraka, koje prate odgovarajući podaci i unutarnja organizacija. Iz historijskih razloga ova zbirka nosi naziv herbar, a sami termin se originalno odnosi na knjigu o medicinski korisnim biljkama. Prvi koji je upotrijebio termin herbar za jednu ovakvu zbirku osušenog bilja bio je francuski botaničar J.P. Tournefort (1656-1708). C. Linnaeus (1707-1778) preuzima navedeni naziv, te je zahvaljujući njemu, ili slučajno naziv herbar prihvaćen širom svijeta. U okviru herbara pojedinačna biljka naziva se primjerak, dok se dio sabranog bilja koji se koristi naziva materijal. Za označavanje niza biljaka sa istim serijskim brojem sabiranja ili za samu zbirku koristi se termin kolekcija. Vijekovima duga tradicija proučavanja i sabiranja biljaka rezultirala je formiranjem institucija oko pojedine zbirke ili više njih. Prema tome, upotrebom termina herbar može se podrazumijevati cijela institucija, dok se za sami biljni materijal može koristiti naziv herbarska zbirka, herbarijska zbirka, herbar itd. [1].

Herbarske zbirke u svijetu

Prvom osobom koja se bavila dokumentacijom biljnog materijala sušenjem i prešanjem smatra se profesor botanike Luca Ghini (1490?-1556), sa Univerziteta u Bolonji. Takva praksa se ubrzo raširila Evropom, te postala standardna tehnika, dok su mnogi raniji herbari imali oblik knjiga, a ne pojedinačnih listova. Herbari su bili privatno vlasništvo i kao takvi, prva su osnova mnogih današnjih poznatih herbara. Tako je Oxfordski herbar nastao od privatnih zbirki Jacoba Bobarta (1641-1719), Henryja Barrona Fieldinga (1805-1851), Williama Shererda (1658-1728), i G.C. Druca (1850-1932), dok je poznati Herbar Royal Botanical Garden, Kew nastao od privatnih zbirki W.A. Bromfilda (1801-1851), Williama Hookera (1785-1865) i Georgea Benthama (1800-1884). Također, Herbar British Museuma nastao je od zbirki Sir Josepha Banksa (1743-1820) i Sir Hansa Sloana (1660-1753). Teorijski, herbarski materijal može trajati jako dugo, ako se adekvatno održava. Tako su herbari Caesalpina (1519-1603) i Ghinia (1519-1556) u Italiji stari 500 i više godina [1].

Tri najstarija herbara u svijetu [1] su:
·         Università di Bologna, Bolonja, Italija iz 1570. godine (BOLO) sa otprilike 130,000 primjeraka
·         Naturkundemuseum, Kassel, Njemačka, iz 1569. godine (KASSEL) sa približno 30,000 primjeraka
·         Universität Basel, Basel, Švicarska iz 1588. godine (BAS) sa otprilike 220,000 primjeraka.

Internet stranica Index Herbariorum [2] navodi da u svijetu ima 3240 herbara. Samo u SAD-u ima preko 60 miliona primjeraka u 628 herbara [3]. U Nacionalnom herbaru SAD-a (National Museum of Natural History, Smithsonian Institution) postoji blizu 5 miliona primjeraka, od čega je oko 500,000 primjeraka samo iz porodice Compositae (Asteraceae). Prema podacima iz 1990. godine Index Herbariorum navodi ukupno 272,800,926 primjeraka u popisu važnijih herbara svijeta [1].

Neki od najvećih herbara na svijetu [1] su:
·         Museum National d'Histoire Naturelle, Paris (P) sa 10,500,000 primjeraka,
·         Royal Botanical Garden, Kew (K) sa preko 5,000,000 primjeraka,
·         Komarov Botanical Institute, Saint Petersburg (LE) sa preko 5,000,000 primjeraka,
·         Conservatoire et Jardin Botanique, Geneve (G) sa 5,000,000 primjeraka,
·         New York Botanical Garden, New York (NY) sa 4,300,000 primjeraka,
·         Harvard University, Cambridge, USA (A+FH+GH) sa 4,250,000 primjeraka,
·         National Herbarium, Washington DC (US) sa 4,110,000 primjeraka,
·         British Museum (Natural History), London (BM) sa 4,000,000 primjeraka,
·         Institute de Botanique, Montpellier (MPU) sa 4,000,000 primjeraka,
·         Naturhistoriska Riksmuseet, Stockholm (S) sa 4,000,000 primjeraka.

Na različitim staništima Bosne i Hercegovine živi svijet formira brojne zajednice i ekosisteme specifične samo za ovaj prostor, a također za prostor Balkana i Evrope. Prema tome, moguće je govoriti o visokom stepenu endemičnosti unutar biološkog, odnosno ekološkog diverziteta. U najraznovrsnije u Evropi ubraja se flora Bosne i Hercegovine, dok joj na nivou globalne biološke raznolikosti daje visok stepen endemičnosti i reliktnosti, gdje kao rijetko gdje u Evropi, na geografski relativno malom prostoru, egzistiraju višerazvojni endemni centri [4]. 

Bogatstvo biljnog diverziteta Balkanskog poluostrva ogleda se i u mnoštvu oformljenih herbarskih zbirki, a neki od poznatijh herbara 
[5] regije su:
·                 Univerzitet u Zagrebu, Herbar Šumarskog fakulteta (DEND), sa 7,000 primjeraka,
·                 Institut Ruđer Bošković, Herbar Flora Adriatica (RI), sa 2,300 primjeraka,
·                 Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, Herbar Bosne i Hercegovine (SARA), sa 110,000 primjeraka,
·                 Herbar hrvatskog Prirodno-historijskog muzeja (CNHM), sa 17,000 primjeraka,
·                 Institut Planina i More, Herbar Biokovskog područja (MAKAR), sa 20,000 primjeraka,
·                 Univerzitet u Zagrebu, Herbar fakulteta za Agrikulturu (ZAGR), sa 7,500 primjeraka,
·                 Prirodno-historijski muzej, Herbarium Adriaticum (ADRZ), sa 20,470 primjeraka,
·                 Herbar hrvatskog mikološkog društva (CNF), sa 27,000 primjeraka,
·                 Herbar Prirodno-historijskog muzeja u Splitu (NHMS), sa 12,414 primjeraka,
·                 Herbar Prirodno-historijskog muzeja u Rijeci (NHMR), sa 3,200 primjeraka,
·                 Univerzitet u Zagrebu, Herbarium Croaticum (ZA), sa 180,000 primjeraka,
·                 Univerzitet u Zagrebu, Herbarij Ive i Marije Horvat (ZAHO), sa 78,000 primjeraka,
·                 Univerzitet u Beogradu, Herbar Fakulteta za Biologiju (BEOU), sa 150,000 primjeraka,
·                 Univerzitet u Novom Sadu, Herbar Prirodno-matematičkog fakulteta (BUNS), sa 80,000 primjeraka,
·                 Prirodno-historijski muzej, Herbar Balkana (BEO), sa 490,000 primjeraka,
·                 Univerzitet u Crnoj Gori, Herbar Fakulteta za nauku (TGU), sa 10,000 primjeraka,
·                 Institut za Biologiju, Makedonski nacionalni herbar (MKNH), sa 171,500 primjeraka,
·                 Herbarium Melovskiorum (MKMEL), sa 33,000 primjeraka,
·                 Herbar makedonskog muzeja za prirodnu historiju (HMMNH), sa 30,500 primjeraka,
·                 Sts. Cyril & Methodius University, Makedonska kolekcija gljiva (MCF), sa 16,000 primjeraka,
·                 Herbar slovenskog muzeja za historiju prirode (LJM), sa 50,000 primjeraka,
·                 Centar za naučno istraživanje, Herbar instituta za Biologiju (LJS), sa 12,000 primjeraka,
·                 Slovenski šumarski institut, Mycotheca & Herbarium (LJF), sa 5,051 primjerkom,
·                 Univerzitet u Ljubljani, Herbar Biotehničkog fakulteta (LJU), sa 150,000 primjeraka.

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine koji je osnovan 1888. godine, najstarija je i moderna kulturna i naučna ustanova u BiH. Herbar Bosne i Hercegovine (SARA) uspostavljen je 1890. godine 
[6], a registrovan je u svjetskom popisu zbirki „Index Herbariorum“ [5].
Brojnost herbariziranih biljnih primjeraka pohranjenih u Herbaru Zemaljskog muzeja BiH oslikavaju bogatstvo biodiverziteta bosanskohercegovačkih prostora koji je jako lijepo opisan u jednom navodu iz TV emisije „Prirodna baština BiH“ [4]:
„Biodiverzitet BiH oduvijek se smatrao vrlo zanimljivim i izazovnim za brojne istraživače, što je bio i glavni razlog da se iz tada udaljene zapadne i srednje Evrope upute u bosanske vrleti i bespuća. Tako je i znameniti francuski prirodoslovac Ami Boue, ponesen znatiželjom o čarima prirode bosanskog vilajeta o kojem je slušao od učenih ljudi tokom svog boravka u pojedinim dijelovima Osmanske imperije, pa je na svom pohodu od Stambola 1863. godine pohodio i tadašnju evropsku Tursku, kako se zvala Bosna i Hercegovina. Prošavši dolinom Rzava, Višegrad, Romaniju, te kroz klanac Miljacke i dalje prema zapadu, ovaj zanesenjak je bio toliko ushićen ljepotama i divljinom prirode bosanske da je, iako geolog, skupio i ogroman herbarski materijal zajedno sa brojnim mineralima i stijenama, te ih odnio tadašnjoj evropskoj naučnoj eliti... To blago danas je pohranjeno u najčuvenijim evropskim prirodoslovnim muzejima i njihovim herbarijumima. Istoričari prirodoslovlja smatraju da je dolazak ekspedicije Ami Boue-a i početak stvarnog naučnog prirodoslovnog istraživanja na ovim prostorima. Čuvši za raznovrsnost živog svijeta, a posebno vaskularne flore, u bosanske vrleti uputi se i znameniti evropski botaničar Otto Sendtner (prvi oficijelni naučnik, biolog, koji je pohodio zemlju Bosnu). Ovaj istraživač prikupi bogat floristički materijal na različitim dijelovima Bosne i u najvećem jeku svog interesa i istraživanja bosanskih vrleti, onako, na bosanski način, čisto iz varoške znatiželje, na put mu stade nekoliko vlašičkih gorštaka. Napadoše karavan, uništiše dio skupljenog materijala, te razbiše naočale ovog velikog umnika. Uplašen do smrti, istog časa, a nakon što ga spasiše sluge njegove, Sendtner pokupi svu građu i čim prije pobježe iz zemlje ove, te tadašnjoj evropskoj eliti uli strah od bosanskog temperamenta, da se zadugo nakon toga niko ne usudi kročiti na ovo tlo. Tek uspostavom austro-ugarske uprave, zajedno sa vojskom, činovnicima, počeše stizati i prirodoslovci-naučnici. Iako ih je bilo mnogo, jedan zasigurno ima najveće poštovanje ove zemlje. Karlo Maly, jedan od najstrastvenijih botaničara i najvećih zaljubljenika u bilje raznovrsno, njemu najdraže zemlje Bosne... Ovaj Austrijanac, srca bosanskog, duše hercegovačke, obiđe ovu zemlju, prikupi izuzetno bogat herbarski materijal, opisa brojne endeme i relikte i sve to pohrani u Herbarijumu Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, te tako pronese naučnu slavu o unikatnosti biljnog svijeta BiH širom zemaljske kugle.”

 
LITERATURA

[1] Nikolić, T. (1996): Herbarijski priručnik. Školska knjiga, Zagreb

[2] Holmgren, P. & N. Holmgren. (1995-2003): (updated monthly). Index Herbariorum (on line) http://www.nybg.org/bsci/ih/ih.html

[3] Funk, V. A. & N. Morin. (2000): A survey of the herbaria of the southeast United States. SIDA, Misc. 18: 5-52.

[4] http://www.fmoit.gov.ba/bh_chm/5%20-%20Diverzitet%20vrsta.pdf

[5] Thiers, B. (continuously updated): Index Herbariorum: A global directory of public herbaria and associated staff. New York Botanical Garden's Virtual Herbarium. http://sweetgum.nybg.org/science/ih/

[6] Đug, S., Muratović, E., Drešković, N., Boškailo, A., Dudević, S., (2013): Crvena lista flore federacije Bosne i Hercegovine, Knjiga 2. EU “Greenway” Sarajevo, Sarajevo.

Previous Post Next Post