PREUZMI VIRTUELNI HERBAR PMF UNSA
DOWNLOAD VHPMF1.0 [PC]

*Napomena: Otvaranje može potrajati!

VHPMF1.0 preview

Pri izradi virtuelnog herbara korišten je postojeći herbarski materijal Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu kao osnova za pripremu elektronske baze podataka virtuelnog herbara. Biljni primjerci popisani su u bazu podataka u programu Microsoft Excel, gdje su svrstani u kolekcije pod rednim brojevima. Zatim su izdvojene biljne vrste koje herbar sadrži, a čiji broj iznosi 1505, uključujući sinonime. Fotografije biljnih vrsta korištene za izradu virtuelnog herbara preuzete su sa internet stranice: commons.wikimedia.org. Naučni nazivi vrsta i nazivi porodica korišteni su sa internet stranice www.theplantlist.org, dok su domaći nazivi vrsta korišteni iz sljedeće literature: (Grlić, 2005), (Lakušić, 1982), (Lakušić, 2004), (Mišić & Lakušić, 1990), (Šilić, 1977), (Šilić, 2005), [1].

Većina popisane flore Bosne i Hercegovine na jednom mjestu, dat će studentima i učenicima jednostavan uvid u mnoštvo i bogatstvo biljnog diverziteta jedinstvenog ovim  prostorima. Studenti i učenici mogu se upoznati sa biodiverzitetom flore i tipovima staništa Bosne i Hercegovine, pri čemu će im biti olakšana procjena i identifikacija biljnih primjeraka prikupljenih na terenu [1].



LITERATURA

[1] Kudo, N. (2018): Baza podataka herbarija Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu kao pomoć u pripremi herbara za učenike osnovnih škola. Završni-magistarski rad. Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo.

Grlić, Lj. (2005): Enciklopedija samoniklog jestivog bilja, 3 izmjenjeno izdanje. EX LIBRIS, Rijeka.

Lakušić, R. (1982): Planinske biljke, I. izdanje. Svejtlost, OOUR Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Sarajevo.

Lakušić, R. (2004): Ljekovite biljke nacionalnog parka Sutjeska. Nacionalni park Sutjeska.

Mišić, Lj., Lakušić, R. (1990): Livadske biljke, I izdanje. IP Svjetlost, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Sarajevo – Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd.

Šilić, Č. (1977): Šumske zeljaste biljke, I izdanje. IGKRO Svjetlost, OOUR Zavod za udžbenike, Sarajevo – Školska knjiga, Zagreb – “Vuk Karadžić, Beograd.

Šilić, Č. (2005): Atlas dendroflore (drveće i grmlje) Bosne i Hercegovine. Matica hrvatska Čitluk Franjevačka kuća, I. Izdanje, Masna Luka.


Internet stranice:

commons.wikimedia.org
www.theplantlist.org


Previous Post Next Post